
Modern és kortárs tánckavalkád az I. ELTE Moderntánc Fesztiválon

2025. február 1-jén az ELTE Moderntánc csoportja hagyományteremtő bemutatót tartott a Jurányi Házban. Az eseményen a táncosok egymást követő produkcióikban a modern- és kortárstánc sokszínűségét mutatták be.
A fellépést egy négyórás főpróba előzte meg, amely során a csoportok ráhangolódtak a terem adottságaira és légkörére, miközben mentálisan már az előadásra készültek. Az idő gyorsan elröppent, és mire észbe kaptak, a nézők már elfoglalták helyüket.
Sokszínű program, mélyreható előadások
Az estet az ELTE Moderntánc fellépő csoportja nyitotta legújabb darabjával, az Álomhatár című koreográfiával. A csapat számára különösen nagy kihívást jelentett az esemény, hiszen több műsorszámban is szerepeltek, így gyors átöltözések és folyamatos szerepváltoztatások mellett kellett helyt állniuk.

Szeitl Virág, a csoport egyik tagja egy saját készítésű szólót is bemutatott, amely a negatív érzelmek feldolgozását boncolgatta.

A színpadon egymást követték az érzelemdús és dinamikus koreográfiák: a Power, amely erőt és energiát sugárzott, valamint egy vidám, kacér jazztánc produkció is. Mikó Meggi szerelem témáját feldolgozó szólója pedig minden mozdulatával elvarázsolta a közönséget.

A Levendula Kortárs Táncműhely szintén több műsorszámmal készült. A nézők bepillantást nyerhettek Tóth-Wéber Edi legújabb alkotásába, a Nincs megállás című koreográfiába, amely a rohanó mindennapokat állította középpontba. A táncosok egy korábbi darab, a Kapcsolat-Rend-Szer triórészletét is újra színpadra vitték.

A műsor vége felé egy kortárstánc technikai alapokon nyugvó koreográfia következett, amelyet a Táncműhely két tagja, Kovács Abigél és Székely Borbála közösen alkotott meg. A Finding in the Light című darab azokat a belső gátakat vizsgálta, amelyek visszatartanak minket attól, hogy önmagunkká váljunk.

Az estet a Street View zárta, amely Tóth-Wéber Edi 2015-ös alkotása. A darab különlegessége, hogy többféle karaktert idéz meg, akikkel az utcákon akár magunk is találkozhatunk. A tánc 2017-ben az Országos Táncjáték Fesztiválon első helyezést ért el.

Különleges technikák, egyedi interpretációk
Az ELTE Moderntánc kezdő csoport tánca egy jól elkülöníthető moderntánc technikán alapult. A koreográfia Martha Graham stílusára épült, amelynek elsajátítása komoly kihívás, ám a táncosok már egy hónap alatt is jelentős fejlődést értek el, és egy kétperces előadással tették fel a koronát a tanulási folyamatra.

A középhaladó csoport különféle rituális szeánszokat mutatott be a moderntánc erejével. A koreográfia a közösség erejét hangsúlyozta, amelyben harcias és békés életképek, ritmikus mozgások és körtáncok váltották egymást. A koreográfiát Bukovics Bianka alkotta meg, megidézve az ősi energiákat.

A műsor egy meglepetésszámmal is szolgált: az ELTE Moderntánc egyik oktatója, Lang Timi egy Graham-technika alapú szólót adott elő. Mozdulatai az ismeretlentől való félelem és a fejlődés iránti vágy közötti belső küzdelmet elevenítették meg.

Vendégelőadók és közösségi élmény
A tánckavalkád vendégfellépője az Érdi Torna Club Liliom csoportja volt, akik egy érzelmekkel teli, színvonalas moderntánc-koreográfiát mutattak be.
A fesztivál nemcsak a fellépőknek adott lehetőséget a szakmai fejlődésre és a közösségi élmények megélésére, hanem a közönség számára is egyedülálló szellemi rekreációt kínált. A nézők betekintést nyerhettek az ELTE Moderntánc csoportjainak életébe, megismerhették azok előadásmódját, technikai tudását és a stílus sokszínűségét. Az esemény családias hangulatát tovább fokozta a legfiatalabb nézők lelkes jelenléte, akik vidámságot vittek a közös élménybe.

Fellépők:
ELTE Moderntánc kezdő csoport
ELTE Moderntánc középhaladó csoport
ELTE Moderntánc fellépő csoport
Levendula Kortárs Táncműhely
Érdi Torna Club Liliom csoport
Oktatók:
Bukovics Bianka
Kovács Abigél
Lang Tímea
Székely Borbála
Tóth-Wéber Edi
Az esemény szervezői: Bukovics Bianka, Lang Tímea
Támogatók:
Műhely Alapítvány
BEAC
Fotók: Simó Szabolcs